Up

Przyszedł czas na drugą część serii #sekretydesignu, gdzie przekładam na polski i opisuję wam pokrótce dane cytaty sławnych i znakomitych projektantów wnętrz. Dziś na warsztat idą kolejni: Richard Keith Langham, Sallie Giordano, Jan Showers, Ann Wolf, Richard Bories i James Shearron.

#6 SEKRET

54c05a5d88060_-_101designersecrets_web15-lgn

„Nudzę się w pokoju bez koloru. Interesujące, mocne, czyste kolory na dłuższą metę są prostsze do życia niż blade kolory. Ludzie zawsze myślą, że jest na odwrót, ale w rzeczywistości delikatne kolory nudzą się dużo szybciej.”

Podpisuję się pod tym swoimi rękami i nogami! Mimo, że czasem podobają mi się na zdjęciach te świeże, jasne wnętrza niemal całe w bieli i innych pastelach to osobiście nie wiem czy potrafiłabym żyć w takim „wyblakłym” miejscu. Jak już pewnie zauważyliście mój salon jest pełny mocnych kolorów, w pozostałych pokojach jest może ciut łagodniej, ale w każdym z nich jest chociaż jeden mocnych akcent kolorystyczny i właśnie w takich wnętrzach czuję się wyśmienicie. Dla ciekawostki powiem, że ten sam salon był kiedyś blado-błękitny i zdecydowanie powiem, że teraz jest o niebo lepiej. Jednak kto co lubi! W tej powyższej zasadzie wcale nie chodzi o to, żeby malować wszystkie ściany na mocne kolory, czasami wystarczy akcent w postaci jednego fotela, dekoracji, poduszek albo dywanu… całe wnętrza w pastelach są po prostu nudne.

dramatic bathroom colorfull strong color color akcent

#7 SEKRET

54c05a5db0dfa_-_101designersecrets_web16-lgn

” Nigdy nie łącz tego samego koloru ścian z tym na tkaninach. To będzie zbyt mocne. Znajdź wersję tego koloru wpadającą w odcień szarości.”

Może się wam wydawać, że ta zasada wyklucza powyższą, ale nic z tych rzeczy. To odnosi się do całego przekroju kolorystycznego, chodzi bardziej o łączenie kolorów i stopniowanie ich w przypadku doboru monochromatycznego. Czyli wybierając kolory stosujcie gradację od mebli i innych tekstylnych przedmiotów po kolor na ścianach, ale pamiętajcie, żeby trzymać się jednej „temperatury” barw. Połączenie ciepłego z zimnym może spowodować efekt „brudnego koloru”.

warm & cold color bedroom warm & cold colors

Okazało się, że mega ciężko jest znaleźć takie połączenie we wnętrzach, więc żeby dobrze wam to wytłumaczyć musiałam posiłkować się zestawieniem kolorystycznym ubrań.

#8 SEKRET

54c05a5e0cc1b_-_101designersecrets_web19-lgn

„Każdy pokój potrzebuje czarnego akcentu, tak samo jak potrzebuje co najmniej jednego antyku.”

Co do antyku to może dyskusyjna sprawa, choć osobiście uwielbiam połączenie nowego ze starym, ale jeśli chodzi o czerń to jestem absolutnie na tak. Czerń dodaje głębi i kontrastu. Sama ilość czerni znowu już zależy od nas samych, niektórzy mogą mieć niemal całe czarne pokoje inni zdecydują się co najwyżej na same akcenty dekoracyjne jak np. ramy obrazów, ale najważniejsze, żeby o czerni nie zapominać.

black black1 black2mint & black nursery

#9 SEKRET

54c05a5e6c665_-_101designersecrets_web21-lgn

„Upewnij się, że cała twoja kolekcja jest eksponowana razem.”

Jeśli jesteś zapalonym kolekcjonerem/zbieraczem to najfajniejszy i jedyny słuszny sposób na właściwe prezentowanie swojego zbioru to zebranie wszystkiego w jednym miejscu a nie rozsiewanie pojedynczych sztuk po całym domu. Taka kolekcja tylko wtedy będzie robiła piorunujące wrażenie, jeśli ją ciekawie wyeksponujemy, więc warto dodatkowo pomyśleć o nieszablonowej prezentacji czy zastosowaniu.

collection collection1 collection2

#10 SEKRET

54c05a5e96dac_-_101designersecrets_web22-lgn

„Zainstaluj swoje klamki na wysokości 85 cm, trochę niżej niż te standardowe 90 cm – drzwi będą miały ładniejsze i łagodniejsze proporcje.”

To niby tylko 5 cm, ale może zrobić na prawdę fajny efekt. Każde odstępstwo od reguły robi wrażenie, także jeśli już robimy drzwi na wymiar to czemu nie dopilnować jeszcze takiego szczegółu?!

door

Co myślicie o dzisiejszych sekretach? Zgadzacie się z nimi czy może wręcz przeciwnie?

Całą serię #sekretydesignu <== znajdziecie naciskając ten tag!

Mooj Concept

Źródła zdjęć: Pinterest

Źródło cytatów: HouseBeautiful.com

 


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.