Up

 

Kolejna, czwarta już część z serii #sekretydesignu. Dziś zdecydowałam się zebrać trochę więcej porad w jednym wpisie, ale za to wszystkie dotyczą oświetlenia. Siedmiu wspaniałych projektantów i wszyscy mówią jednym głosem, że oświetlenie gra ogromną rolę we wnętrzach, pytanie tylko jak zrobić, żeby to światło współpracowało z nami a nie przeszkadzało?!

#16 SEKRET

54c05a6d16c3c_-_66-101designersecrets_bullard-lgn

„Oświetlenie jest wszystkim. Tworzy atmosferę, dramatyczność i intryguje w pokoju. W najłatwiejszy sposób osiągniemy to za pomocą ściemniaczy. Zawsze używam ściemniaczy, nawet w toalecie!”

Ściemniacze są fantastyczną sprawą, nie musimy się wtedy przejmować zbyt dużą ilością ramion w żyrandolu czy wykręcać żarówek, bo oświetlenie razi nas po oczach. W zależności od potrzeb, ustawiamy sobie natężenie i cieszymy się przyjemnym światłem w każdej sytuacji.

dimmer3 dimmer2 dimmer dimmer1

#17 SEKRET

54c05a6537986_-_22-101designersecrets_barry-lgn

„Nastrój jest wszystkim, i kto by chciał jeść w rażącym świetle? 60 watów do jadalni. Chcę by było jasno podczas czytania, więc od 75 do 100 watów w salonie. Miło jest mieć wybór – jeśli nie masz ściemniaczy, to wtedy miej różnorodność od 40 do 100 watów, żeby zmieniać nastrój od okazji. Łazienka potrzebuje oświetlenia górnego tak samo jak bocznego. Stosuj 75 watów do oświetlenia górnego z 60 watami po każdej stronie (przyp. red.: bocznego oświetlenia przy lustrze). Najlepsze oświetlenie jest na wysokości oczu, nie ponad głową, które tworzy cienie. I najlepsze światło jest rozproszone przez białe lub białawe klosze/abażury.”

Trochę suchych liczb, do których tak naprawdę nie trzeba nic więcej dodawać i dyskutować, jedynie zapamiętać i wprowadzić w życie. Jedyna uwaga, która nasuwa mi się na myśl to, jeśli już macie zainstalowane ściemniacze to powyższe liczby was nie dotyczą, wkręcacie mocną żarówkę (powyżej 100 watt) i bawicie się natężeniem.

dineliving

# 18 SEKRET

54c05a68c538f_-_43-101designersecrets_mcdonald-lgn

„Jeśli nie macie ściemniaczy, to użyjcie 15 watowych żarówek, które będą symulować światło świec. Działa jak magia.”

Proste i prawdziwe. Na rynku są również dostępne żarówki z migoczącym światłem, z daleka do złudzenia przypominające światło świec, ale mi bardziej one pasują do rustykalnych wnętrz.

15watt1 15watt2 15watt

#19 SEKRET

54c05a6b0356d_-_56-101designersecrets_redd-lgn

„Moim ulubionym trikiem jest pomalowanie wnętrza zwykłego, czarnego, papierowego abażuru w mocnym różu lub czerwieni, działa to podobnie jak cynobrowa podszewka w płaszczu. Daje natychmiastowe różowawe i błyszczące światło.”

Fantastyczny element zaskoczenia, tym lepszy efekt się osiągnie, jeśli całe wnętrze będzie mocno stonowane, taki abażur nie powinien mieć konkurencji. I dodatkowo fajny pomysł na DIY – proponuję użyć farby w sprayu, tylko dobrze oklejcie zewnętrzną część abażuru, aby nic się nie ubrudziło, na czarnym każdy paproszek będzie widoczny.

lampshade lampshade1

#20 SEKRET

54c05a656a9a3_-_23-101designersecrets_scott-lgn

„Do stworzenia sprzyjającego oświetlenia, wybierz od wewnętrznej strony abażuru jasny róż lub użyj 100 watowej żarówki w kolorze jasnego różu.”

Ten pomysł już nie koniecznie ma zaskakiwać/szokować, ma sprawić, że będziemy wyglądać promiennie i naturalnie, czyli idealny pomysł do zastosowania np. w sypialni.

pinky2 pinkyy pinky1 pinky

#21 SEKRET

54c05a60a1efc_-_101designersecrets_web33-lgn

„Używaj wpuszczanego w sufit oświetlenia oszczędnie. Zbyt dużo opraw zamieni twój sufit w szwajcarski ser.”

Faktycznie, kiedyś stosowało się halogeny na potęgę, często rezygnując całkowicie z jednego głównego żyrandola na środku, co później wyglądało jakby się było non stop na sali operacyjnej lub pasie startowym, całe szczęście już się od tego odchodzi. Jednak nie trzeba całkowicie rezygnować z halogenów, trzeba mieć tylko mocne powody do zastosowania ich.

Tego nie róbcie!halogen
To już wygląda lepiej.

halogen1

Tu jest praktycznie, więc ok.
halogen2

A tu pięknie i nastrojowo, mimo halogenów!halogen3

#22 SEKRET

54c05a6c8676c_-_63-101designersecrets_easton-lgn

„Jeśli nie możesz sobie pozwolić na materiałowe abażury, to papierowe są świetne. Uwielbiam białe, nieprzezroczyste, bo są schludne i nowoczesne. Wymyślne abażury szybko spowszedniają pokój.”

Klasyka i umiar w dodatkach zawsze się sprawdzi, będzie ponadczasowa, więc nie znudzi się nam tak szybko. Czasami dany wzór staje się tak modny, że i my też ulegamy temu nurtowi, nagle wszędzie jest go pełno, już jest przesyt, moda odchodzi a my zostajemy z tym „cudem”. Abażury to raczej nie jest tania zabawka, więc warto postawić na klasykę a wyższą jakość.

white shade white shade1 white shade2 white shade3

Kontra:

fussy fussy1

Oczywiście sam temat oświetleniowy nie jest wyczerpany, ale już teraz znacie kilka trików, które łatwo wcielić w życie od jutra ;)

Całą serię #sekretydesignu <== znajdziecie naciskając ten tag!

Mooj Concept

Źródła zdjęć: Pinterest

Źródła cytatów: HouseBeautiful.com 


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.