Up

Powoli zbliża się koniec serii #sekretydesignu. To przedostatnia, siódma już część. Mimo, że #1 część powstała 1. czerwca to i tak widzę po statystykach, że chętnie czytacie całą serię, za co jestem wam bardzo wdzięczna. W kolejnej odsłonie będzie głównie o tkaninach zasłonowych, ale nie tylko oraz trochę o suficie. Ciekawi? To zaczynamy!

#34 SEKRET

54c05a6cb77dc_-_64-101designersecrets_watson-lgn

 

„Większość wkładów do poszewek kupowanych w sklepach, nie wypełnia rogów poduszek, więc weź watę i wypełnij rogi tych poszewek – sprawi to, że poduszki będą pełniejsze.”

Może się wam wydać, że ten trick jest podobny do #26 sekretu, gdzie projektant radził kupować wypełnienie większe o 5 cm od poszewki, ale tak naprawdę, mimo pełniejszego wkładu może się okazać, że rogi są ciągle problematyczne. Widać to zwłaszcza w bardzo sztywnych, ciężkich do ułożenia wkładach. Wata jest idealna, bo i tania i możemy jej włożyć tyle ile faktycznie potrzebujemy, bez niepotrzebnego rozpruwania i zaszywania wkładów. A właśnie te powiększone wypełnienie zapewni nam, że wata nie będzie się przemieszczać!

stuffed2 stuffed1 stuffed

#35 SEKRET

54c05a626f90d_-_06-101designersecrets_derse-lgn

 

„Nigdy nie maluję sufitu martwą bielą, ponieważ każda biel ma w sobie trochę szarości i obniża to pokój. Maluj sufit w kremowych odcieniach.”

No ok, a teraz ręka w górę kto ma kremowy odcień sufitu?! Zgaduję, że 99,9% z nas nie przykłada większej uwagi sufitowi i maluje go zwykłą, śnieżnobiałą bielą, bo tak się przyjęło, to normalne. Jak się przyglądam swojemu sufitowi to faktycznie ma te szare tony, ale czy obniża? Hmm jakbym miała pół sufitu inaczej pomalowane to można byłoby wtedy stwierdzić, a tak to większej różnicy to nie robi. Jest jeszcze jeden problem w tym tricku, wymagałoby to zakup farby z mieszalnika lub kombinowanie na własną rękę z barwnikami. Ale jest jeden przypadek kiedy z tej rady wręcz trzeba skorzystać! Kiedy planujemy mieć również białe ściany, to nie róbcie wtedy odcięcia na sufit tylko pomalujcie i sufit i ściany jednakową bielą. Wybierajcie wtedy biel wpadającą w krem, kremową szarość – jeśli bardziej pasuje wam do ogólnego wystroju, ale nie te czysto szare czy niebieskawe. Jak widać bielą też można pomniejszyć pokój.

creme creme1 creme2 creme3

#36 SEKRET

54c05a648f855_-_16-101designersecrets_rottman-lgn

 

„Lubię, gdy moje zasłony są podwójnej szerokości okna, nie zbyt przesadnie. I gdy są 2,5 cm ponad podłogą – nie zbyt bałaganiarsko. Podoba mi się wygląd długich, cienkich linii, bardziej jak kolumny niż sukni balowej na ścianach.”

Co do pierwszej części cytatu mogę się w 100% zgodzić, podwójna szerokość jest idealnym wymiarem, to z 2,5 centymetrową przerwą już nie za bardzo! Jak dla mnie idealnie wyglądają delikatnie dotykające podłogi lub z przerwą 1 – 1,5 cm, bo powyżej 2 cm wygląda to jakby zabrakło materiału na zasłony. Co do zasłon ala suknia balowa, fakt, był kiedyś na to boom i wszyscy i wszędzie robili zasłony o 20 – 30 cm za długie, tak na bogato. Ale już się od tego odchodzi, bo później się okazywało, że te zasłony zwyczajnie się szybciej brudzą, kurzą a to już nie wygląda tak estetycznie. Także pozostańmy przy sprawdzonym rozwiązaniu – 2x szerokość i do max. 2 cm przerwy od podłogi!

zasłony zasłony2 zasłony4 zasłony5

#37 SEKRET

54c05a686f31a_-_41-101designersecrets_wolf-lgn

 

„Kiedy robisz zasłony lub rolety to wieszaj je od samego sufitu – to zwiększy wysokość pokoju.”

Ten sekret jest idealnym dopełnieniem powyższego. Jak dla mnie kwestia bezdyskusyjna i w sumie logiczna. Absolutnie nie znoszę wieszania zasłon czy rolet, żaluzji w obrębie okna, to znowu wygląda jakby zabrakło materiału, okno wygląda wręcz źle a te kilka centymetrów do sufitu robi diametralną różnicę! W przypadku szycia zasłon na wymiar to w ogóle nie ma o czym gadać, robimy od sufitu do max. 2 cm nad podłogą. Problem mogą mieć ci, którzy kupują gotowe zasłony, które przeważnie mają 240 – 260 cm a wy macie sufit na wysokości np. 270 cm. Co wtedy? Fajny trick – można doszyć z innego, ozdobnego materiału pas u dołu/góry zasłony do pożądanej wysokości. Ale najlepiej taki pas wygląda kiedy ma ok. 40 cm, więc trzeba by nawet przyciąć tą gotową zasłonę. Innym rozwiązaniem może ozdobny panel, forma dodatkowej ramy dla okna (patrz. 4 zdjęcie), gdzie możemy oszukać wysokość zasłony.

zasłony1 zasłony3panel panel1 panel2 panel3 panel4 panel5

#38 SEKRET

54c05a668c5f5_-_29-101designersecrets_dunham-lgn

 

„Wieszaj zasłony. Sprawiają, że pokój wygląda na wykończony. Myśl o nich jako o szminkach w dekoratorstwie.”

Zgadza się, zasłony są niezawodną ozdobą każdego pokoju, dzięki nimi wnętrze wygląda bardziej stylowo, elegancko i są taką kropką nad i. Obecnie mamy taki wybór tkanin i możliwości upięć, że zasłony wcale nie kojarzą się z tradycyjnymi wnętrzami babci. Żaluzje i rolety również ładnie wyglądają, ale jeśli zależy nam na wysmakowanym wnętrzu to zasłony są najlepszym rozwiązaniem.

zasłony6

#39 SEKRET

54c05a6904f42_-_45-101designersecrets_angle-lgn

 

„Jeśli wielka kolekcja sztuki nie jest w twoim zasięgu budżetowym, to powieś oprawione próbki pięknej tkaniny lub tapety.”

Czasami można trafić na tak piękną tkaninę, że jest nawet lepsza niż każdy inny obraz. Możemy oprawiać duże i małe tkaniny, grube i cienkie. Oprócz zwykłych próbek tkanin czy tapet mogą być również bandany, chusty czy ozdobne papiery do scrapbookingu. Wszystko co nam wpada w oko i cieszy!

framed framed1 framed2 framed3 framed4 framed5 framed6

Zostało już tylko 5 sekretów do końca serii… Ale jeśli poprzednie spodobały się wam, czegoś nowego się dowiedzieliście to dajcie znać! A jeśli, któreś z pomysłów wcieliliście w życie to tym bardziej serce mi rośnie ;)

Przegapiliście poprzednie części? Zerkajcie tu:

#sekretydesignu

Mooj Concept

Źródła zdjęć: Pinterest

Źródła cytatów: HouseBeautiful.com 


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.