Up

Skłamałam. Seria #sekretydesignu miała się skończyć na ośmiu odcinkach a tu proszę, znowu. Pewnie zabrałabym się za ten temat w formacie serii #sizedoesmatter, gdyby nie jedno, przemiłe zdarzenie. Dlatego ten wpis jest połączeniem tych dwóch pomysłów, ujęty w dwóch wersjach, czyli kompendium wiedzy: jak stworzyć idealną galerię ścienną.

Tą fantastyczną rzeczą, która mnie spotkała, był mail od Juliet Halliwell z UK. Napisała, że trafiła na mojego bloga właśnie dzięki wpisom o sekretach designu i na tyle jej się to spodobało, że podesłała mi swój artykuł, w którym poprosiła o rady kilkudziesięciu najlepszych ekspertów wnętrzarskich oraz zaproponowała mi użycie ich do własnych celów. Jakże mogłabym nie skorzystać z takiej propozycji tym bardziej, że zapewniła mnie, iż jestem jedynym blogerem w Polsce, z którym podzieliła się tymi radami. Tak, moje ego wystrzeliło w kosmos ;) P.S. To właśnie Juliet zmotywowała mnie do przetłumaczenia bloga na język angielski.


Przyznam, że sama mam trochę problem ze stworzeniem galerii ściennej, głównie dlatego, że obrazy, które mi się podobają są wartości średniej klasy samochodu. Ale tak na poważnie, temat jest na tyle złożony i jest tyle elementów, w których można się pomylić, że często rezygnujemy zanim zaczniemy. Znacie to? Spokojnie, jestem przekonana, że te porady pozwolą Wam wystartować i cieszyć się swoją własną, piękną i wyrazistą galerią ścienną.

Zasada nr 1: NIE MA ŻADNYCH ZASAD

Pewnie zrobiliście wielkie oczy, no bo jak to nie ma żadnych zasad? Kristina Gyllenberg twierdzi, że „co wydaje się i wygląda dobrze dla Ciebie, jest dobre”! Są oczywiście zasady odnoszące się do sposobu prezentacji, o czym będzie w dalszej części, ale nie ma co do wyboru samej sztuki. Bo prawda jest taka, że to Ty decydujesz co jest sztuką! Nie zwracaj uwagi na trendy czy na to co sąsiad czy znajomi mają na ścianach. Sztuka nawet nie musi kosztować miliony monet. To co prezentujesz na ścianach musi odzwierciedlać Ciebie, musi wzbudzać w Tobie emocje i musisz po prostu uwielbiać to lub mieć sentyment do tego. Dlaczego to takie istotne? Po pierwsze patrzysz się na to codziennie, więc miło by było gdyby cieszyło Twoje oko. A po drugie Twój dom to Twoje królestwo, a więc spraw aby te wnętrza były Twoimi, w sensie dosłownym i duchowym. Także bądź kreatywny, bo sztuka to nie tylko obrazy olejne, plakaty czy płaskorzeźby, dla Ciebie dużą większą wartość może mieć zdjęcie dziadków, pierwsze buciki dziecka czy kamyk i muszelka znalezione na plaży podczas najlepszych wakacji życia.

Drew McGukin stwierdza, że dzięki sztuce dzielimy się kawałkiem swojej duszy i powinna ona opowiadać historię w niewerbalny sposób. Zatem zabierając się za dobór sztuki możemy się kierować zasadą 3xP (Personal, Purposeful, Profound), niech będzie ona odzwierciedlała Ciebie, niech nie będzie przypadkowa oraz niech ma głębsze znaczenie. Pokochaj to co wieszasz na ścianach a będziesz dumny ze takiej galerii.

wall-art-by-Patrick-Hamilt-moojconcept

START

Nie podchodźcie do tworzenia galerii jako do wypełniacza ścian a raczej jako uzupełnienia, dopełnienia całości wystroju. Dlatego tak ważne jest myślenie o galerii już na etapie remontu, w równym stopniu jak o doborze wykończeń czy tkanin. Oczywiście można to zrobić później, ale efekt końcowy nie będzie tak jednolity, trudniejszy i nie tak spektakularny. Według Nicky Baruch dobrze udekorowany pokój jest sumą wszystkich czynników: mebli, tkanin i tak dalej a sztuka, ramy i umiejscowienie jest jego bardzo ważnym komponentem. Warto zastanowić się gdzie obraz będzie wisiał (nawet jeśli jeszcze go nie macie) i tak dostosować przestrzeń, żeby podkreślić jego piękno. Dlatego:

  • nie instalujcie w jego pobliżu włączników światła czy termostatów,
  • zaplanujcie punkty świetlne doświetlające sam obraz,
  • zwróćcie uwagę w jaki sposób pada światło dzienne lub
  • czy zasłony nie będą go zakrywały.

Jakie oświetlenie najlepiej współpracuje z obrazami? Oczywiście światło dzienne, co w sztucznym oświetleniu będzie odpowiadało żarówkom o temperaturze barwowej 6500k. Jeśli macie już jakiś obraz to na jego podstawie możecie również dobrać kolor ścian poprzez użycie jednego z odcieni lub zbliżonego, znajdującego się na obrazie. Ale nigdy nie kupujcie obrazu tylko dlatego, że pasuje do obecnego schematu kolorystycznego.

belgravia-by-Anita-moojconcept interior-design-by-scott-paton-moojconcept countryside-retreat-by-Lisa-Melvin-moojconcept

ROZMIAR MA ZNACZENIE

OK, mamy obraz i wizję jego we wnętrzach, kolej na praktyczne porady. Jest jedna rzecz co, do której wszyscy eksperci są zgodni, a mianowicie wysokości wieszania obrazu. Najczęściej powtarzający się błąd to zbyt wysoko powieszone obrazy a powinno być na wysokości oczu, niżej niż myślisz. Najprostszy sposób na wyznaczenie dobrej wysokości to zmierzenie 145 cm od podłogi i zrobienie kropki ołówkiem, tu powinien znajdować się środek Twojego obrazu. W przypadku grupy obrazów również środek całości powinien znajdować się na tej wysokości. Lepiej jednak będzie rozciągnąć układ horyzontalnie niż wertykalnie, tak żeby większość obrazów była na wysokości oczu, zwłaszcza jeśli masz dość duże obrazy.

Jednak nie jest to zasada uniwersalna, trochę inaczej ma się rzecz w przypadku wieszania obrazu nad kanapą, łóżkiem czy innym meblem, który znajduje się pod obrazem. Wtedy między meblem na ramą obrazu zostawiamy 25 cm przestrzeni. Pamiętaj tylko, aby obraz był w dobrych proporcjach do mebla, czyli ani nie większy ani za mały. Jeśli Twój obraz jest za mały to albo stwórz grupę obrazów i wtedy zostaw wolną przestrzeń pomiędzy nimi 5 – 6 cm albo przesuń go nad mniejszy mebel.

Kolejny dość często powtarzający się błąd to zaburzone proporcje. Jacqueline Steinberg wyróżnia dwie zależności: wielkość obrazu proporcjonalna do wielkości ściany oraz nie przypadkowe umiejscowienie obrazu na ścianie. Obraz nie może wisieć po prostu na środku ściany, dużo lepiej będzie jeśli umieścisz go właśnie nad jakimś meblem. W ten sposób podkreślisz dany punkt pokoju oraz stworzysz ładną kompozycję. Robin Baron zdradza sekret, że powieszenie obrazu nad konsolą oraz ustawienie na niej dodatkowych przedmiotów dekoracyjnych, jeszcze bardziej przykuwa uwagę do samej sztuki, ponieważ obrazy nie muszą wisieć jak w muzeum!

Ostatnia i równie ważna sprawa to strach przed wielkością. Nie bój się skali a nawet przeskalowanych obrazów. Kerrie Kelly zachęca do powieszenia naprawdę dużego obrazu na małej przestrzeni – możesz być zaskoczony jak korzystnie wpłynie to na wygląd pokoju i sprawi, że będzie on wydawał się przestronniejszy. Jeśli nie masz dużego obrazu, lepiej będzie pozbierać kilka obrazów porozwieszanych po całym domu i stworzyć jedną, wyrazistą kompozycję dla większego efektu. Fajnym patentem może być, w przypadku małych obrazów, użycie dość szerokiego passe – partout, nie dość że optycznie powiększysz obraz to jeszcze wydobędziesz i podkreślisz jego piękno.

sarah-pritchard-interior-design-moojconcept restroom-by-sophie-seeger-moojconcept Residence-Warrawee-by-Nicky-Baruch-moojconcept Mirror-window-art-moojconceptdinning-room-by-Robin-Baron-moojconceptcasa-forma-by-alex-moojconceptCalabasas-Family-Room-2-by-Eve-Mode-Design-moojconceptbrewery-living-room-by-andrew-allen-moojconceptart-bedroom-by-Jeffrey-Alan-Marks-moojconcept

KOMPOZYCJA

Jak stworzyć idealną kompozycję? Rozwiązań jest co najmniej kilka. W zależności od tego jaki masz temperament i ogólny wystrój panujący w domu, to adekwatnie do tego dobierz styl galerii ściennej. Poniżej znajdziesz kilka typów osobowości i odpowiadające im sposoby wieszania galerii ściennych. W której wersji czujesz się najlepiej?

gallery-wall-galeria-ścienna-typ-pedant-minimalist-moojconcept

Typ Pedanta/Minimalisty ma pięknie zorganizowany cały dom, wszystko ma swoje miejsce, być może ma początki zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych ;), ale na pewno lubi symetrię i geometryczne podziały. Taka też będzie jego galeria: czysta, elegancka i symetryczna, obrazy takiej samej wielkości i w podobnej estetyce.

gallery-wall-style-lover-galeria-ścienna-moojconcept

Typ Wielbiciela Galerii Sztuk, odwiedza często te miejsca i najchętniej przeniósłby ten klimat i obrazy do swojego domu. Uwielbia oryginalne obrazy, więc chce je jak najlepiej wyeksponować, dbając o idealne rozmieszczenie ich na ścianie, ale również oświetlenie i całą przestrzeń wokół. Taki sposób wieszania obrazów najlepiej sprawdzi się w podłużnych pomieszczeniach jak przedpokoje lub nad długimi meblami.

gallery-wall-galeria-ścienna-typ-koneser-ekspert-moojconcept

Typ Konesera interesuje się sztuką i ma już wyrobiony gust, dlatego woli zdecydować się na jeden, ale duży obraz. Jest pewny swojego wyboru i świadomy jak istotna jest sztuka w ogólnym wystroju domu, często to od niego zaczyna urządzanie całości. Lubi przeskalowane obrazy i efekt jaki dzięki temu można uzyskać, to ten obraz jest centralnym punktem pokoju, dlatego podkreśla to przez powieszenie go nad kanapą, łóżkiem czy stołem, skupiając wzrok gości i swój.

gallery-wall-galeria-ścienna-typ-stylista-creator-moojconcept

Typ Stylisty bardzo lubi bawić się sztuką i ogólnym wyglądem galerii, dlatego woli zamontować półkę, na której będzie prezentował swoje obrazy, bez konieczności wbijania miliona gwoździ w ścianę, ale co ważniejsze może zmieniać ją w zależności od nastroju i sezonu. Lubi ten nieformalny wygląd, możliwość komponowania różnych rozmiarów i rodzajów ramek oraz ich wielowarstwowość.

gallery-wall-galeria-ścienna-typ-artysta-bohemian-moojconcept

Typ Artysty tworzy bardzo unikatową i osobistą galerię, przykłada uwagę nie tylko do samych obrazów i zdjęć, ale również do ram, które są sztuką samą w sobie. Nie ma dla niego sztywnych reguł co do rozmieszczenia, komponuje tak jak mu serce podpowiada i dzięki temu uzyskuje galerię jedyną w swoim rodzaju. Jego galeria ujawnia kawałek jego duszy oraz opowiada historię zaklętą w sztuce. Przy tym dba jeszcze o ogólny wystrój pokoju tak, żeby galeria jednym z ważniejszych elementów, ale nie jedynym.

gallery-wall-galeria-ścienna-typ-ekscentryk-moojconcept

Typ Ekscentryka tworzy instalacje a nie galerię. W jego słowniku nie istnieje słowo „nie pasuje”, galeria nie jest dwu a trzy wymiarowa. Nie dla niego sztywne ramy i konwenanse, jego ściana jest istnym moodboardem tego co mu duszy gra i z biegiem lat tylko się rozrasta. Jego sztukę często możemy podziwiać w mniej oczekiwanych miejscach jak łazienka czy kuchnia, bo na pozostałych ścianach już zabrakło miejsca.

Nie ma oczywiście gorszego czy lepszego sposobu ekspresji, kolejność również jest przypadkowa. Chodzi o to, żeby wiedzieć w jakim kierunku się zmierza oraz w jakich wnętrzach i dekoracjach będziesz się czuć najlepiej. Nie jest to żadna tajemna wiedza naukowa tylko moje luźne spostrzeżenia i propozycje aranżacji. 

PAMIĘTAJ! Że zanim wbijesz gwoździe w ścianę, warto rozłożyć taką galerię na podłodze i wypróbować kilka układów, pamiętając przy tym o proporcjach na ścianie i innych meblach stojących pod spodem! Jak uzyskać dobre proporcje? Ja dzielę ścianę mniej więcej na pięć części z czego 2/5 to meble, kolejne 2/5 lub odrobinę mniej to galeria i pozostała część to pusta przestrzeń do sufitu.

Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest
Pinterest

JAK PRO

Triki i sekrety, którymi profesjonaliści się posługują i raczej nie chętnie się nimi dzielą, istnieją w każdej dziedzinie życia, również tu.

Odziedziczyłeś obraz po krewnych, ale nie do końca jest w Twoim guście? Zanieś go do profesjonalnej pracowni zajmującej się oprawą obrazów. Tam zobaczysz jak zmiana/dodanie passe – partout i ramy może odmienić cały obraz. A może okaże się, że to istne dzieło sztuki? ;)

Masz kilka kolekcjonerskich przedmiotów i nie znosisz jak kurzą się na półkach? Opraw je w identyczne ramy tzw. shadow box a zyskają nowy wygląd. Dodatkowo można w tle podłożyć dekoracyjną tkaninę lub tapetę co może ładnie wyróżnić dany przedmiot i efekt wow murowany, nawet w przypadku najzwyklejszej rzeczy na świecie ;)

Masz ochotę stworzyć większą galerię ścienną, ale praktycznie wszystkie Twoje obrazy są z innej parafii? Dobra wiadomość jest taka, że im większa różnorodność tym ciekawiej! Wystarczy pogrupować je poprzez połączenie wspólnych elementów, niech opowiadają jakąś historię. Np. wspomnienie wakacji: wykorzystaj rodzinne zdjęcia, obraz kupiony od lokalnego artysty, kolekcję muszelek i zawieś naszyjnik z bursztynów oraz wszystko inne co Ci przyjdzie na myśl. Zacznij od umiejscowienia największego przedmiotu i wokół niego buduj kompozycję.

Nie masz pomysłu na galerię, ale masz dzieci? Wykorzystaj ten moment, kiedy ich obrazy nie są jeszcze idealne za to bardzo kolorowe. Daj dużo kartek lub duże płótno, ubierz w stare ubrania, daj pędzle, farby i wodę oraz, co najważniejsze, wolną rękę, może zostaw ich samych i wróć po jakimś czasie… możesz być bardzo zaskoczony końcowym efektem! A taki obraz powieszony w centralnym punkcie będzie niesamowitym wyróżnieniem i motywacją na przyszłość dla Twojego dziecka :)

Nie masz pomysłu na galerię i nie masz dzieci? Czemu sam/sama czegoś nie stworzysz?! Poszukaj inspiracji w Internecie, poczytaj o różnych technikach malowania i po prostu uwolnij wyobraźnię! Pamiętaj, że do malowania nie służą tylko pędzle. Wykorzystaj palce, starą szczoteczkę do zębów, suszarkę do włosów, spryskiwacz do wody i wszystko inne co wpadnie Ci w ręce ;)

bmid-manly-by-brett-mickan-moojconcept Fireplace-Design-Idaho-by-joe-human-moojconcept

Masz jakieś inne problemy lub nurtujące pytania? Pisz! Postaram się coś doradzić ;)


Pamiętaj, że tworzenie swojej galerii ściennej nie powinno być stresującym zajęciem a ciekawą zabawą i doświadczeniem. Zastanów się jak chcesz, żeby to wyglądało, dodaj kilka osobistych akcentów oraz obrazów, które uwielbiasz, dobierz pasujące ramy i działaj! Nie ten układ to inny… do skutku! :) Mam nadzieję, że pomogłam.

W tworzeniu tego wpisu bardzo pomógł mi artykuł i zdjęcia wspomnianej Juliet Halliwell, możecie w całości przeczytać go tutaj: 

Top Interior Design Experts Reveal The Best Way to Display Art In Your Home

A world where there are no rules for creatively displaying your artwork on the wall – This article will make you learn the most amazing secrets, tricks, tips and trends for displaying your artwork by leading experts from the industry. What, when, where and how, these experienced experts have all the answers to your challenging wall display questions.

Mooj Concept koniec


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.