Up

Postanowiłam wsadzić kij w mrowisko naszej jakże pięknej polskiej blogosfery. Jednym z powodów dlaczego założyłam tego bloga jest bunt przeciwko wszędobylskiemu „stylowi skandynawskiemu”. Wzięłam to wyrażenie w cudzysłów, ponieważ to co widać na większości polskich blogów to tylko jego namiastka, żeby nie powiedzieć kpina! Jeśli już teraz jesteś oburzony/a to nie czytaj dalej, no chyba, że chcesz się czegoś dowiedzieć ;)

Kiedy trwa dyskusja na tematy wnętrzarskie i pada zwierzenie rozmówcy, że jego/jej ulubionym stylem jest styl skandynawski, to mimowolnie zaczyna mi walić serce, wstrzymuję powietrze i przewracam oczami. Chyba, że pada magiczne słowo: „ALE”!, wtedy rozluźniam się i mogę kontynuować rozmowę ;). Przeczytałam na którymś z polskich blogów (wybaczcie, nie mam pojęcia na którym – jednym z tych z końcówką blogspot – kto czytał moją relację z meetblogin będzie wiedział o co chodzi), że scandi w polskim wydaniu jest jak flaki z olejem i w 100% się z tym zgadzam!


SCANDI = IKEA

Moim głównym zarzutem wobec stylu skandynawskiego w polskiej wersji jest fakt, że ludzie utożsamiają go głównie z firmą i meblami marki IKEA. Kiedy widzę wnętrze, które w 60 – 100% jest urządzone właśnie tymi meblami to odnoszę wrażenie, że głównym czynnikiem przy zakupach była jednak cena a nie sam styl. Skandynawowie są jednym z najbogatszych narodowości, serio myślicie, że ich domy są urządzane głównie meblami z IKEA? Mimo mojego pełnego podziwu i szacunku dla tej marki, to jednak nie jest ona wyznacznikiem stylu. IKEA to przede wszystkim biznes i to na skalę światową, więc tworzenie stylowych i ponadczasowych mebli nie jest na ich priorytetowej liście.

Wizją IKEA jest tworzenie lepszych warunków codziennego życia dla wielu ludzi. Naszą ideą biznesową jest oferowanie szerokiego asortymentu funkcjonalnych i dobrze zaprojektowanych artykułów wyposażenia domu, w cenach tak niskich, by jak najwięcej ludzi mogło sobie na nie pozwolić. – Ingvar Kamprad, założyciel firmy i Starszy Doradca

Jedyną rzeczą, za którą warto wielbić tę markę jest linia mebli w ramach kolekcji IKEA PS, tworzona przez zewnętrznych, cenionych designerów. Te przedmioty są dużo lepszej jakości, mają unikatowy design, ale są też droższe od pozostałej oferty, jednak te pieniądze będą dobrze wydane. Ostatnio strategia firmy zmienia się i zaczynają podawać nazwisko projektanta lub tworzą limitowane serie mebli, które widać, że są staranniej wykonane z większym naciskiem na design, także tak trzymać IKEA! Sama mam fotel i podnóżek Arvika, tylko w pierwszej wersji obiciowej, czyli z filcu i od 6 lat jestem z niego bardzo zadowolona. Oraz komodę, której już nie ma w ofercie, ale cholera mnie bierze za każdym razem jak próbuję ją otworzyć.

Także tak dla IKEA, ale wybiórczo! Kupujcie tylko te meble z wyższej półki cenowej, bo wtedy macie pewność, że posłużą dłużej. Ale nie dla tej marki jako wyznacznika stylu skandynawskiego!

PROSTOTA

Określając styl skandynawski często pierwsze co nasuwa się nam na myśl to prostota, w formach, w dekoracjach i ogólnie w całym urządzaniu takich wnętrz. Pytanie czy nie mylimy stylu skandynawskiego z minimalizmem czy modernizmem.

Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. – Źródło: Wikipedia

Oba nurty swój rozkwit miały w tym samym czasie, ale nie można powiedzieć o stylu skandynawskim, że odchodzi od wszelkich stylów historycznych i stylizacji! Wręcz przeciwnie, scandi jest bardzo bogate w przedmioty dekoracyjne, wcale nie składa się z samych prostych form mebli i na pewno nie odwraca się od historii. Potwierdzeniem jakże bogatej formy w tym stylu są wszystkie ikony designu, które powstały w XX wieku dzięki skandynawskim projektantom. Jedyna oszczędność dotyczy materiałów, z których tworzone były te przedmioty, czyli jasne drewno, naturalna skóra zwierzęca i szkło. Na pewno kojarzycie nazwiska: Arne Jacobsen i Alvar Aalto, są oni głównymi przedstawicielami tego nurtu a ich projekty przeszły do kanonu designu. Sam styl skandynawski ma również wiele odcieni, to nie tylko codzienne, miejskie wnętrza, może wyglądać także bardziej elegancko lub rustykalnie. Ale co łączy wszystkie te stylizacje to słowo komfort, styl skandynawski ma być w założeniu wygodny i przyjazny w mieszkaniu a nie na „pokaz” – w przeciwieństwie do minimalizmu.

styl-skandynawski-moojconcept-egg-chair-arne-jacobsen

Ikony designu: Egg Chair Arne Jacobsen’a oraz Wishbone Chair Carl’a Hansen’a
styl-skandynawski-moojconcept-ant-chair-biel

Ikona designu: Ant Chair Arne Jacobsen’a oraz lampa PH Snowball Louis’a Poulsen’a
styl-skandynawski-moojconcept-biel-drewno-bruno-mathsson-chair

Ikona designu: Pernilla Chair Bruno Mathsson’a

styl-skandynawski-apartament-szwecja-moojconcept styl-skandynawski-miejski-nowoczesny-moojconcept styl-skandynawski-współczesny-miejski-moojconcept styl-skandynawski-nowoczesny-detale-moojconcept styl-skandynawski-rustykalny-moojconcept styl-skandynawski-rustykalny-moojconcept styl-skandynawski-elegancko-moojconcept

PASTELE

Analogicznie do powyższego punktu, to samo tyczy się kolorów. Nie wiem czy to tylko wynik panującej ostatnio mody na pastelowe kolory, ale styl skandynawski nie składa się tylko z wyblakłych barw. Co więcej, jest bogaty w bardzo oryginalne wzory nawiązujące głównie do natury, ale ich kolory są nasycone a nie pastelowe! Kiedy widzę te wszystkie rozmyte wnętrza to od razu przychodzą mi na myśl te rzeczone flaki z olejem, a jedynym „szaleństwem” na jakie pozwalają sobie autorzy tych wnętrz, to tradycyjny, zimowy wzór w płatki śniegu czy renifery, w okresie świąt. A wcale nie powinno tak być, nawet wspomniana już IKEA ma bardzo dużo kolorowych tkanin, problem w tym, że większość z nich pasuje bardziej do pokoi dziecinnych. Ale jeśli zagłębimy się znów okres XX wieku, to zobaczymy jak dekoracyjne i kolorowe były tkaniny tworzone w tym czasie, a są one na tyle charakterystyczne, że od razu kojarzą się ze stylem skandynawskim. Jednak przyznaję, że są mocne i przytłaczające, więc obowiązkowo trzeba je łączyć z jednolitymi barwami i naturalnymi tkaninami, typu jeans, skóra czy wełna i bawełna. Natomiast użycie takich tkanin, nawet tylko w dodatkach, sprawi, że wnętrze od razu nabierze promiennego, wesołego, przyjaznego wyglądu a nie tak jak w polskiej wersji, monotonnego i bez wyrazu.

styl-skandynawski-kolory-kuchnia-moojconcept styl-skandynawski-kolory-tkaniny-josef-frank-moojconcept

Artistic Wall Mural Floral Pattern Sofa Scandinavian Interior Design

styl-skandynawski-tkaniny-wzory-kolory-moojconcept styl-skandynawski-kolory-wzory-tkanina-josef-frank-moojconcept

Przepiękne tkaniny projektu Josef’a Frank’a z XX wiekustyl-skandynawski-kolory-wzory-marimekko-moojconcept styl-skandynawski-tkaniny-kolory-marimekko-moojconcept styl-skandynawski-tkanina-niebieski-marimekko-moojconcept styl-skandynawski-kolory-warsaw-warszawa-marimekko-tapeta-sufit-moojconcept

Firma Marimekko ma również bardzo bogatą ofertę wzorzystych i kolorowych tkanin, tapet i innych dekoracji do domu. A powyższa tapeta na suficie znajduje się w warszawskim apartamencie.
styl-skandynawski-kolory-moojconcept styl-skandynwski-kolory-sypialnia-narzuta-rustykalnie-moojconcept styl-skandynawski-kolory-moojconceptstyl-skandynawski-moojconcept-krzesło-ant-biel

MODERN

Jak wcześniej pisałam, styl skandynawski wcale nie składa się jedynie z nowoczesnych form mebli i architektury wnętrz. Więc nie rezygnujcie z klasycznych, dekoracyjnych frontów czy elementów architektury, które mogą się bardziej kojarzyć z francuskimi wnętrzami. Według mnie właśnie te nawiązania do historycznych stylów tworzą najpiękniejsze i oryginalne przestrzenie. Połączenie sztukaterii przy suficie, płycinowych drzwi wewnętrznych, akcentu w postaci antyku a nawet pięknego kaflowego pieca razem z nowoczesnymi meblami i dodatkami, jest dla mnie kwintesencją prawdziwego stylu skandynawskiego! Dlatego nie rozumiem tego kurczowego trzymania się tylko współczesnych mebli w prostych, czterech białych ścianach. Zaszalejcie i postawcie coś bardziej stylowego obok waszej kanapy z Ikei a zobaczycie, że wnętrze natychmiast nabierze charakteru.

styl-skandynawski-kolory-elegancko-detale-sztukateria-antyki-moojconcept styl-skandynawski-rustykalny-elegancko-detale-moojconcept styl-skandynawski-elegancko-kominek-sztukateria-moojconcept styl-skandynawski-rustykalny-elegancko-kominek-kaflowy-moojconcept styl-skandynawski-antyk-detale-moojconcept styl-skandynawski-detale-kolory-moojconcept styl-skandynawski-rustykalnie-kominek-kaflowy-moojconcept styl-skandynawski-decor-lustro-podłoga-wzór-detale-moojconcept styl-skandynawski-biel-sztukateria-detale-moojconcept styl-skandynawski-sztukateria-prostota-mix-moojconcept styl-skandynawski-detale-moojconcept


Jak widzicie styl skandynawski to nie tylko białe ściany, bielone podłogi, proste meble i pastelowe dodatki. Prawdziwe scandi jest dużo ciekawsze i oferuje dużo możliwości stylistycznych. Jeśli choć w 60% zdawaliście sobie z tego sprawę, to gratuluję – macie dobry gust! Teraz jeszcze wprowadźcie to w życie ;) Jeśli z czymś się nie zgadzasz to pisz, chętnie podyskutuję (i wyprowadzę Cię z błędu). A może ja jeszcze się czegoś od Was nauczę?! Powodzenia Scandi Loversi ;)

Mooj Concept


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.