Up

TRIKI DO MAŁYCH WNĘTRZ

by 23 listopada 2015 Know how 6

Ostatnio mój mąż zarzucił mi, że OK pokazuję na blogu piękne wnętrza, ale bądźmy szczerzy, ile osób ma takie ogromne domy?! Po pierwsze nie sądzę, żeby większość z Was mieszkała w 40 metrach kwadratowych?! A po drugie, przestań biadolić, że masz małe mieszkanie – jest po prostu źle zaprojektowane! A po trzecie, jak już uczyć się to róbmy to od najlepszych :)

Mogę się założyć, że większość z Was widziała już poniższy film, jeśli nie to koniecznie musicie to zrobić! Ten barceloński apartament ma tylko 24 metry kwadratowe, ale jest bardziej funkcjonalny niż niejeden dwa razy większy od tego. Nasuwają się Wam już jakieś konkluzje?

100% NORMY!

No cóż, mogłabym powiedzieć, że „chytry dwa razy traci”, skoro nie stać Cię było na kupienie większego mieszkania to teraz musisz się męczyć. Ale sprawa nie jest tak beznadziejna jakby się mogło wydawać, po moich radach może się okazać, że podwójnie zyskasz! Dwa słowa klucze, które ułatwią Ci życie:

  1. Dobry projektant wnętrz, który zaplanuje Twoje mieszkanie w możliwie najbardziej funkcjonalny sposób
  2. Najlepszy możliwy producent mebli, który zrealizuje pomysły Twojego projektanta wnętrz.

Jeśli już masz to malutkie mieszkanko to oczywiste, że chcesz wykorzystać każdy centymetr wnętrza. Jedyny i najlepszy sposób na to to zatrudnienie projektanta wnętrz, który specjalizuje się w małych wnętrzach i który współpracuje z producentem mebli, który już nie patrzy na jego projekty z wielkimi oczami. Muszę Cię rozczarować, bo pewnie pierwsze co Ci przychodzi na myśl to IKEA, znana ze swoich rozwiązań do małych wnętrz, będzie wyborem w miarę dobrym, ale zdecydowanie nie najlepszym. Niestety IKEA jest uniwersalna, ale Twoje mieszkanie już nie. Praktycznie każde wnętrze jest inne a co więcej, mieszkają w nim ludzie o zróżnicowanych potrzebach. Nawet tak małe pomieszczenie można zrobić na tysiąc różnych sposobów, dlatego tak ważne jest dopasowanie wnętrz do Twoich potrzeb a nie na odwrót!

ZAPROJEKTUJ I ZAMÓW TO

W przypadku wszelkiego rodzaju szaf, mebli wnękowych czy kuchni, jak dla mnie sprawa jest dość oczywista, że trzeba je zrobić na zamówienie, bo dzięki temu wykorzystujemy każdy centymetr wnętrza. Trzeba tylko wiedzieć w jaki sposób je zaprojektować, żeby faktycznie były jeszcze w 100% funkcjonalne. Tu nie chodzi tylko o zabudowanie szafami od ściany do ściany i po sam sufit, ale większe znaczenie ma co się znajduje w środku tych szaf. Najpierw zrób listę rzeczy, które masz w domu bez których nie da się na co dzień funkcjonować i sprawdź ile potrzebują one miejsca. Taki przegląd już bardzo dużo Ci uświadomi, bo prawda jest taka, że osoba mieszkająca w pojedynkę ma porównywalnie dużo rzeczy codziennego użytku co rodzina wieloosobowa, rodzina potrzebuje tylko dodatkowego łóżka. Mając taką listę, możesz zabierać się za projektowanie, musisz określić swoje potrzeby co do ogólnej funkcji wnętrza oraz znaleźć miejsce dla każdej Twojej rzeczy z listy.

Jak w pełni wykorzystać meble na zamówienie?

W kuchni:

  • Zrezygnuj ze zwykłych szafek z półką w środku. Zastosuj jak najwięcej szuflad, w wąskich szafkach systemy cargo, w szafkach narożnych system Le Mans (nerka), pod zlewem zestaw koszy na śmieci dopasowanych do wymiarów szafki, w szufladach organizery, dodatkowe szuflady w cokołach.
  • Czy wiedzieliście, że robiąc meble na zamówienie możesz nie tylko wybrać różne wysokości szafek, ale również głębokość? Standardowa głębokość to około 56 cm, ale niektóre firmy mają w swojej ofercie takie do nawet 75 cm głębokości! W przypadku cargo czy piekarnika nie będzie to miało znaczenia, bo tego nie zwiększymy, ale te dodatkowe centymetry będą już widoczne w przypadku szuflad i przede wszystkim blatu, co w znaczący sposób polepszy jakość funkcjonowania w takiej kuchni.

kuchnia-kosz-szuflada-system-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-narożna-lemans-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-schowki-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-szafka-cargo-system-małe-wnętrze-moojconcept

Minimalist Look Modern Kitchen Small Appliance Storage Ideas

kuchnia-szafka-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-szuflada-cokół-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-szuflada-podział-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-szuflady-narożne-małe-wnętrze-moojconcept kuchnia-zlew-szuflady-małe-wnętrze-moojconcept

W szafkach łazienkowych i wnękowych:

  • Pod umywalką zawsze najlepiej sprawdzi się szuflada. Jeśli szafka będzie dość wysoka, można zamontować dodatkową niską szufladę wewnętrzną na drobiazgi typu szczoteczka do zębów czy kosmetyki kolorowe. Na pozostałe kosmetyki czy środki czystości warto wykorzystać miejsce nad toaletą. Chyba wszyscy już w tej chwili decydują się na toaletę podwieszaną, która wymaga stelażu do zamontowania jej, powstaje wtedy idealne miejsce, które warto zabudować szafką. Również za lustrem może znajdować się płytka szafeczka.
  • W szafach wnękowych chyba najlepiej sprawdzi się front przesuwny, ponieważ nie potrzebujemy wtedy dodatkowego miejsca na otworzenie frontu. Jednak w tym przypadku wnętrze musi być jeszcze lepiej zaprojektowane, ponieważ front przesuwny przesłania część szafy a wszystkie wewnętrzne systemy muszą być idealnie dostępne. We wnętrzu szafy można zastosować zwykłe szuflady, wysuwane kosze, pantografy, specjalny podział i wieszaki na deskę do prasowania czy odkurzacz.

kuchnia-sypialni-małe-wnętrze-moojconcept łazienka-szafa-małe-wnętrze-moojconcept łazienka-szafka-lustro-małe-wnętrze-moojconcept szafa-drzwi-małe-wnętrze-moojconcept szafa-łazienka-małe-wnętrze-moojconcept szafa-małe-wnętrze-moojconcept szafa-małe-wnętrze-systemy-moojconcept

PODWÓJNA KORZYŚĆ

W przypadku małych wnętrz trzeba kombinować na każdym kroku, więc idealnym rozwiązaniem będą meble i sprzęty z podwójną funkcją. Także kupując pralkę może warto wybrać taką z funkcją suszarki, piekarnik może mieć opcję mikrofali a telewizor będzie monitorem komputera. Ale tak naprawdę jak rozejrzysz się dookoła to praktycznie wszystko może mieć podwójną funkcję. Możesz zrobić podest na którym na górze będzie stał stół z krzesłami a spod spodu będzie wyjeżdżało Twoje łóżko lub będą dodatkowe schowki. Łóżko można również podnosić do pionu i chować w ścianie, więc zyskujesz wolne miejsce na podłodze. Kanapa czy leżanka może mieć funkcję spania oraz schowek na pościel. Po co budować ściany skoro możesz zrobić dwustronną szafę. Stolik kawowy również może mieć szuflady czy schowek lub mieć system dzięki, któremu podniesiesz go do wysokości stołu jadalnianego i będzie dodatkowo rozkładany. Zastanów się co jeszcze warto przerobić a podwójnie skorzystasz.

drzwi-małe-wnętrze-moojconceptkuchnia-siedzisko-schowek-małe-wnętrze-moojconcept łóżko-małe-wnętrze-moojconcept łóżko-piętrowe-kanapa-małe-wnętrze-moojconcept łóżko-szafa-małe-wnętrze-moojconcept łóżko-szafa-sypialnia-małe-wnętrze-moojconcept podest-sypialnia-szafa-małe-wnętrze-moojconcept pufa-schowek-małe-wnętrze-moojconcept salon-kanapa-stolik-małe-wnętrze-moojconcept sypialnia-łóżko-schowek-małe-wnętrze-moojconcept

OSZUKANE OKO

Przestrzeń możesz powiększyć również optycznie. Idealnie tutaj sprawdzają się wszelkie przezroczystości i lustra. Meble najlepiej robić w połysku i raczej jasne, ale co może Cię zaskoczy, czarne szkło działa podobnie jak lustro, więc nie musisz się ograniczać jedynie do bieli. Wysoką, wąską ścianę pomaluj w poziome pasy a szeroką w pionowe lub duże wertykalne wzory. Zadbaj o naturalny ciąg komunikacyjny oraz zachowaj poprawne proporcje mebli w pokojach, ponieważ nie wszystkie meble muszą być małe i niskie. Ciekawym rozwiązaniem są również kanapy i fotele bez podłokietników (lub z bardzo wąskimi), co automatycznie dodaje lekkości meblom i wnętrzom oraz krzesła składane lub sztaplowane (tzn. wkładane jedno w drugie), co pozwoli zaoszczędzić miejsca kiedy nie są używane. Już na etapie remontu warto pomyśleć o samych podłogach, bo czym mniej podziałów tym lepiej, dwa rodzaje podłóg to maksimum w tak małych wnętrzach, ale już rozmiar samej płytki powinien być dobierany indywidualnie. Również im glazura czy parkiet bardziej jednolity i mniej rzuca się w oczy to całe wnętrze nabiera jednolitości. Jeszcze sposób ułożenia ma znaczenie i zasada jest podobna jak z malowaniem pasów na ścianach, ale fajnym patentem może być położenie parkietu po skosie całego mieszkania.

kanapa-małe-wnętrze-moojconcept małe-wnętrze-kanapa-dekoracje-moojconcept małe-wnętrze-sypialnia-jadalnia-krzesła-moojconcept meble-małe-wnętrze-łóżko-moojconcept szafa-czarne-szkło-małe-wnętrze-moojconcept

ZOSTAŃ MINIMALISTĄ

Maksymę mniej znaczy więcej chyba będę powtarzać do znudzenia, ale w przypadku małych wnętrz ma ona szczególne znaczenie. Chcesz czy nie, mając do dyspozycji 40 metrów kwadratowych to musisz zostać minimalistą a jeszcze lepiej, dodatkowo, pedantem. Dla Twojego komfortu fizycznego i psychicznego. Więc pozbądź się rzeczy, których nie używasz od kilku lat, wszelkich stojących i jedynie kurzących się ozdób, czystość formy dodaje oddechu i lekkości wnętrzom. Wszelkie otwarte półki, parapety czy stoliki lepiej zapełnić książkami, kwiatami czy ramką ze zdjęciem. Również na ścianach lepiej będzie wyglądał jeden przerośnięty plakat czy obraz niż 20 różnych, małych obrazków. W tym przypadku skala może zdziałać cuda, bo wystarczy właśnie jeden wielki obraz z dodatkową głębią a zmieni to i zrobi całe wnętrze.

kanapa-obraz-art-małe-wnętrze-moojconceptsypialnia-salon-małe-wnętrze-moojconceptsalon-kuchnia-szafa-małe-wnętrze-moojconcept


Tak na koniec powiem Wam w sekrecie, że moje rozwiązania faktycznie mogą być odrobinę droższe od oferty dostępnej w sklepach, ale to jest inwestycja na przyszłość. Dobrze zaprojektowane mieszkanie, wykonane ze starannością i z pomysłem, na wtórnym rynku nieruchomości jest zawsze droższe od pozostałych, więc nie dość, że będziecie mieszkać w fantastycznym mieszkaniu to jeszcze na nim zarobicie! Wystarczy użyć wyobraźni ;)

Źródło zdjęć: Pinterest

Mooj Concept koniec


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.