Up

Nową serię wpisów, przykładających szczególną uwagę do detali, zaczynam od tematu, który jest mi wyjątkowo bliski, czyli kuchnie. A dokładniej od wysp kuchennych. No cóż o kuchniach mogę gadać godzinami. Czemu wyspy? Ponieważ często są obiektem westchnień, ale również są dość podstępne.

Skąd to moje uwielbienie do kuchni? Zerknijcie na stronę o mnie a wszystko stanie się jasne :)

Wyspy kuchenne są fantastycznym elementem w kuchni. Są praktyczne, dekoracyjne i idealnie zaznaczają strefę czysto kuchenną. Często również zasłaniają to czego nie chcemy pokazywać czy widzieć wchodząc od razu do kuchni. Ale jaka będzie pasowała perfekcyjnie do Twojej kuchni? Jakich błędów się wystrzegać? Co jest teraz modne? Na te pytania odpowiem Wam posługując się siedmioma różnymi typami wysp kuchennych, które były gwiazdami #picoftheday w tym tygodniu na moojconceptowym fanpage’u.

Ale zanim dojdę do inspiracji to przekażę Wam kilka technicznych wskazówek, których należy się trzymać projektując wyspę kuchenną u siebie w domu.

WYMIARY

Zabierając się za projektowanie wyspy, pierwszą rzeczą jaką robimy to wymierzamy przestrzeń jaką dysponujemy wokół docelowej wyspy. Idealna przestrzeń komunikacyjna wokół wyspy to od 90 do około 120 cm. Poniżej 90 cm jest zbyt ciasno, żeby dwie osoby się wyminęły, ale również jednej osobie źle by się gotowało w takim przewężeniu, natomiast powyżej 120 cm już zaczyna być za daleko, żeby poruszać pomiędzy różnymi strefami roboczymi. Czyli najpierw wymierzamy te 90-120 cm od ściany, stołu oraz innych mebli kuchennych i dopiero teraz możemy poznać przybliżone wymiary wyspy. Nie radzę na odwrót.

Jednak równie istotna jest głębokość takiej wyspy, bo co z tego że przestrzeń wokół jest przepisowa to sama wyspa wychodzi nam na 60 cm, a to już się robi bezsensowne, są wyjątki, ale o tym później. Wszystko zależy od tego czy na takiej wyspie planujemy zamontować płytę grzewczą lub zlewozmywak, jeśli tak to absolutne minimum to 90 cm głębokości a tak naprawdę czym więcej tym lepiej. Chociaż przyznam, że według mnie jakiekolwiek wyspy poniżej tych 80 – 90 cm wyglądają po prostu źle.

Wysokość wyspy jest już bardziej umowna i zależy od potrzeb i preferencji samych użytkowników. Jeśli jest to nasz blat roboczy połączony ze zlewem lub płytą to zdecydowanie zróbcie ją na wysokości pozostałych blatów roboczych, czyli około 85 – 90 cm wysokości (wymiary mogą się różnić w zależności od modułów dostępnych u producenta). W przypadku płyty grzewczej można się pokusić o obniżenie blatu o około 15 cm, czyli wysokość niskiej szuflady. W ten sposób będzie się wygodniej gotowało, ale to rozwiązanie jest niezwykle rzadko stosowane i raczej zalecane niskim osobom, jednak warto wiedzieć o takiej możliwości. Można również połączyć wyspę z barkiem również na tej samej wysokości co blaty lub ze stołem jadalnianym i wtedy mamy obniżenie do standardowej wysokości 75 cm. Jednak mam nadzieję, że czasy kiedy barek kuchenny robiło się na wysokości nawet 120 cm odeszły w niepamięć i nie wrócą. To było niewygodne i takie… barowe.

OK znamy podstawy, czas nacieszyć oko. Prezentuję Wam 7 typów kuchennych wysp spośród, których każda jest inna, oryginalna, w różnym stylu, ale i funkcjonalna. Czyli jak zawsze dla każdego coś miłego.


Pinterest
Moja pierwsza propozycja zachęca Was do puszczenia wodzy fantazji i zaszalenia z kolorami. Czyli wybranie wyspy w innym kolorze niż reszta szafek, ale ciągle w tym samym stylu. To rozwiązanie jest obecnie bardzo popularne i według mnie wygląda genialnie! Chociaż nie chwaląc się, sama projektowałam już takie wyspy 6 lat temu ;) Zauważcie jednak, że blaty zrobione są z tego samego materiału oraz styl frontów i uchwytów jest jednakowy jak w pozostałej części kuchni. Oczywiście ten trend można rozszerzyć i zamiast połączenia tylko kolorystycznego, zastosować połączenie koloru i rodzaju drewna, chociaż ten pomysł wydaje mi się już bardziej oklepany.


Pinterest

Druga inspiracja już zdecydowanie bardziej ekstrawagancka i do kuchni, która bardziej musi wyglądać niż służyć. Zastosowanie lustra we frontach na wyspie kuchennej nie tylko dodaje niesamowitego szyku, ale możemy również spojrzeć na to od strony praktycznej, czyli optycznego powiększenia kuchni. Z problemem małej przestrzeni nic nie zadziała lepiej niż lustro, ale również doświetleni całą kuchnię. Istny klejnot w sercu kuchni – sercu domu.


Pinterest

Trzecia opcja to już właśnie propozycja dla tych, którzy chcą mieć miejsce do przycupnięcia sobie, poobserwowania popisów kucharza, wypicia kawy lub zjedzenia szybkiego śniadania. Barek kuchenny na wysokości blatów roboczych wygląda bardzo estetycznie, nie wyróżnia się spośród innych elementów kuchni i jest przede wszystkim bardzo wygodny!


Pinterest

Czwarta inspiracja jest idealna dla minimalistów, którzy na pierwszym miejscu stawiają design kuchni w wydaniu niemal architektonicznym. Wyspa jak i cała kuchnia jest prosta, jednak takie elementy jak podwieszany blat oraz inny rodzaj drewna sprawia, że wyspa staje się dziełem sztuki. Absolutnie nie można powiedzieć, że to kuchnia na pokaz, wyspa jest funkcjonalna, mimo ogromnych rozmiarów a przedłużenie w postaci stołu nie dość, że fantastycznie wygląda to jest znowu praktyczne.


Pinterest

Piąta opcja jest tym razem dla miłośników mebli vintage. Postawienie wyspy z innej parafii niż reszta mebli kuchennych sprawi, że całe pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego klimatu oraz możecie być pewni, że drugiej takiej kuchni nie zobaczycie. Wystarczy przeszukać strych babci lub inne targi staroci i Internet, znaleźć tą idealną komodę, która nadawałaby się do zaadoptowania jej w kuchni, odrestaurować lub nie, zamontować porządny blat i oryginalna kuchnia gotowa.


Pinterest

Szósta inspiracja jest przykładem wyspy z wyjątkiem od reguły, o którym wspominałam wyżej. Mianowicie głębokość takiej wyspy to już nie musi być 90 cm, to idealne rozwiązanie do małych kuchni, bo taka wyspa na kółkach ma mieć przede wszystkim funkcję pomocniczą, taka mobilna, duża deska do krojenia, którą przestawiamy w zależności od potrzeb.


Pinterest

Ostatnia już propozycja jest dla osób zauroczonych wyspą kuchenną, ale przestrzeń nie do końca na to pozwala oraz takich, którzy nie tolerują przysiadania na hokerze. Tutaj idealnym rozwiązaniem będzie przyklejenie siedziska do jednego z boków wyspy, zyskujemy dodatkowe centymetry oraz wygodny mebel. Mogę się założyć, że będzie bitwa o to kto tam będzie siedział ;)


Teraz Wasza kolej, wybierajcie swoją ulubioną wyspę kuchenną i adoptujcie te pomysły u siebie w domu. Mam nadzieję, że nowa wersja inspiracji połączona z rzeczowym opisem przypadła Wam do gustu i znajdziecie w tych detalach coś dla siebie. 

Mooj Concept koniec

PODOBA CI SIĘ TEN POST? UDOSTĘPNIJ GO DALEJ I/LUB ZOSTAW KOMENTARZ.

DZIĘKUJĘ!


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.