Up

W przypadku głównego wejścia do domu sprawa ma się podobnie jak z robieniem pierwszego wrażenia wśród ludzi, masz na to od 7 do 11 sekund. Jak sprawić, żebyś Ty i każdy gość czuł się swobodnie, ale również był mile zaskoczony przekraczając próg Twojego domu? Wystarczy zadbać o detale i mocną bazę.

Urządzając dom czy mieszkanie, przedpokoje są często olewane, bo przecież nie spędzamy tam zbyt wiele czasu. W całym procesie projektowania są one na szarym końcu, bo kuchnia i łazienka pochłonęła większość planowanego budżetu. A przecież zanim goście dojdą do Twojej kuchni i łazienki muszą przejść przez korytarz. Czy to chodzi o główne wejście z wiatrołapem czy dalszy przedpokój, to nie powinny one wyglądać nijako. Powiem więcej, macie niepowtarzalną okazję zaszaleć i wcielić w życie swoje oryginalne pomysły, bo właśnie spędzasz tam tylko chwilkę!

UPS! PRZEPRASZAM

Goście potrafią być naprawdę rozkojarzeni, dlatego nie może być takiej sytuacji, że szukają oni wyjścia zaglądając po drodze do wszystkich pokoi. Drzwi wejściowe muszą się wyróżniać i najlepszy sposób na to to wybranie innego koloru niż pozostałe drzwi wewnętrzne. Nie bójcie się niespójności stylistycznej, bo tu nie chodzi wybór od czapy (chociaż czemu nie?!), jeśli wszystkie inne drzwi masz białe to wejściowe pomaluj np. na czarno, ma być kontrast, tak żeby nie było wątpliwości, że zmierza się w dobrym kierunku. Podobnie jest z drzwiami do toalety/łazienki, chociaż tutaj już nie róbcie innego koloru a inną formę, czyli jeśli wszystkie drzwi są z przeszkleniami to drzwi do łazienki powinny być pełne z otworami wentylacyjnymi. Sama łazienka też powinna być w dość logicznym miejscu, czyli w miarę blisko wejścia, ale nie centralnie na przeciwko, żeby nie stwarzać krępujących sytuacji.

białe-drzwi-wejściowe-szklane-moojconcept czarne-drzwi-wejściowe-kolor-moojconcept drzwi-wejściowe-kolor-2-moojconcept drzwi-wejściowe-kolor-moojconcept przedpokój-drzwi-wejście-podłoga-biel-czerń-oświetlenie-moojconcept

EFEKT WOW

Jeden z tańszych i prostszych sposobów na zrobienie piorunującego wrażenia na dzień dobry to mocny kolor / wzór / fototapeta. Zawsze korciło Cię, żeby użyć soczystej czerwieni czy nakleić biało-czarną tapetę czy z widokiem na las tropikalny lub wieżowce Manhattanu? Gdzie jak nie tu? To idealne miejsce, bo jest tylko przejściowe, nie siedzisz i nie męczysz oczu za to efekt wow murowany! A może wolisz zostawić ściany neutralne, bo tak będzie lepiej komponowało się z resztą mieszkania, a lepiej pójść we wzorzystą podłogę? Obecnie do łask wracają patchworkowe kafle i nie dość, że mają przeróżne kolory to wcale nie trzeba ich układać symetrycznie a wręcz trzeba je mieszać między sobą. Patchwork to za dużo? Masz do wybory jeszcze gresy w kształcie heksagonu lub dające efekt 3D kubiki i wiele innych. Wystarczy odrobina odwagi a możesz stworzyć nieprzeciętny hol.

przedpokój-konsola-tapeta-oświetlenie-moojconcept przedpokój-lustro-tapeta-lampa-moojconcept przedpokój-tapeta-wejście-odważne-moojconcept przedpokój-wejście-drzwi-kolor-odważny-moojconcept przedpokój-wejście-tapeta-odważna-moojconcept przedpokój-wejście-tapeta-wzór-konsola-moojconceptprzedpokój-wejście-tapeta-kolor-szafka-moojconcept przedpokój-wejście-oświetlenie-lampa-podłoga-moojconcept przedpokój-wejście-drzwi-podłoga-kafle-patchwork-moojconcept przedpokój-podłoga-kafle-patchwork-kolor-moojconcept przedpokój-kafle-heksagonalne-moojconcept przedpokój-kafle-podłoga-kubik-cube-lustro-moojconcept przedpokój-drzwi-wejście-podłoga-oświetlenie-moojconcept kafle-patchwork-wejście-moojconcept

A CO JEŚLI…

… masz już odremontowany przedpokój a ciągle chcesz stworzyć efekt wow? Ponowne malowanie, tapetowanie i zmiana gresu nie wchodzi w rachubę, bo przecież robiliście to pół roku temu. Zrozumiałe! W takim przypadku warto pójść w jeden mebel akcentujący i tu zdecydowanie radziłabym pójść w siedzisko. W zależności od tego ile masz wolnej przestrzeni to wybierasz duży fotel, kanapę lub puf. Ale absolutnie nie warto z tego rezygnować, siedzisko pozwala w wygodny sposób założyć buty i dzięki temu nikt nie opiera się o ścianę, więc nie ma odcisków i brudnych śladów. Jaki fotel wybrać? Taki o którym zawsze marzyłeś / łaś! Czym bardziej zwariowany tym lepszy. A może masz już jakiś i wystarczy dać mu drugie życie?! Zmień tapicerkę, pomaluj, zrób tak, żeby był jedyny w swoim rodzaju.

przedpokój-wejście-konsola-oświetlenie-moojconcept przedpokój-kanapa-siedzisko-fotel-moojconcept przedpokój-fotel-konsola-moojconcept przedpokój-drzwi-wejście-siedzisko-lampa-moojconceptprzedpokój-drzwi-wejście-łazienka-moojconceptwejście-przedpokój-fotel-konsola-moojconcept

BLASK

Kolejnym mega ważnym detalem w przedpokoju jest oświetlenie i co istotne musi być ono rozproszone. Idealnie tutaj sprawią się ledy przy suficie, boczne kinkiety i ozdobny żyrandol. Światło musi budować przyjazną atmosferę i zapraszać do wnętrza, nawet jeśli masz dom w stylu minimalistycznym. Jeśli już masz halogeny to zamontuj obrotowe tak, żeby można je było skierować na ścianę czy obraz. Halogen czy lampa świecąca prosto w dół robi niekorzystne cienie i człowiek stojący pod nim wygląda jak zombi, a tego przecież byśmy nie chcieli. Światło również nie może być skierowane prosto na drzwi, żeby nie oślepiało wchodzących do domu. Oświetlenie nie musi być mocne, bo po prostu takiego nie potrzebujemy, bardziej akcentujące i podkreślające walory pomieszczenia.

przedpokój-wejście-oświetlenie-led-moojconcept przedpokój-oświetlenie-lampa-kinkiety-moojconcept przedpokój-lampa-konsola-lustro-moojconceptprzedpokój-oświetlenie-lampa-moojconcept

ŁAD I PORZĄDEK

Wszystkie powyższe elementy nie będą miały znaczenia, jeśli w przedpokoju będzie bajzel! Modne ostatnio otwarte wieszaki obronią się tylko w kawalerce, gdzie wisi jedna kurtka i szalik, natomiast w wieloosobowej rodzinie, gdzie ubrania piętrzą się na sobie, tworzy to tylko rozgardiasz. Dlatego muszą się w nim znaleźć zamykana szafa, gdzie schowamy odzienia wierzchnie, miejsce na buty, wspomniane siedzisko i konsola. Poruszanie się po holu musi być intuicyjne i każdy kto wchodzi od razu wie, że tu można powiesić kurtkę, tu postawić torebkę a tu przysiąść i zdjąć obuwie. Również sami właściciele muszą mieć miejsce na drobiazgi, chociażby schowanie kluczy do szuflady czy w jakimś ozdobnym naczyniu na wierzchu konsoli. Konsola jest o tyle ważna, że nie dość, że może pełnić funkcję dekoracyjną to właśnie jeszcze pożyteczną. Postawimy na niej kwiaty w wazonie, lampę stojącą (jeśli nie mamy w tym miejscu kinkietów), ale też będzie podręczna do odstawienia torby i listów. O walorach szafy chyba nie muszę pisać, ale czym większa tym lepsza, bo często nie służy tylko do wieszania ubrań, ale też jest to dobre miejsce na schowanie odkurzacza, deski do prasowania i mopa – tylko nie w tej samej części co ubrania!

przedpokój-wejście-szafa-drzwi-moojconcept przedpokój-wejście-drzwi-szafa-konsola-moojconcept przedpokój-szafa-lustro-lampa-moojconcept przedpokój-szafa-siedzisko-moojconcept przedpokój-fototapeta-lustro-szafa-moojconcept konsola-wejście-lampa-moojconcept przedpokój-szafa-lustro-konsola-moojconcept

KROPKA NAD I

Idealnego przedpokoju nie ma bez lustra, koniec i kropka. Czym wyższe tym lepsze, bo musimy zobaczyć minimum 3/4 sylwetki a najlepiej to całą. Sprawdzić czy spódnica się nie zawinęła, rozporek nie jest rozpięty, buty pasują do całości i czy nie mamy czerwonej szminki na zębach. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca to warto zrobić lustrzane drzwi w szafie, przeważnie od podłogi do sufitu. Jeśli mamy do dyspozycji większą przestrzeń to warto postawić na lustro w ozdobnej ramie, najlepiej naprzeciw lub prostopadle do wejścia, wydłużymy w ten sposób przedpokój i zyskamy powiększoną przestrzeń. Jeśli drzwi wejściowe mają przeszklenia to dodatkowo światło dzienne będzie się odbijało od tego lustra co doświetli przedpokój.

przedpokój-konsola-lustro-dekoracja-siedzisko-lampa-moojconcept przedpokój-konsola-lustro-krzesło-moojconceptprzedpokój-lustro-konsola-oświetlenie-moojconceptprzedpokój-lustro-rama-konsola-moojconceptprzedpokój-lustro-szafa-oświetlenie-moojconceptprzedpokój-szafa-lustro-tapeta-konsola-moojconceptprzedpokój-szafa-siedzisko-lustro-konsola-lampy-moojconcept


Jak widzicie po tych pięknych zdjęciach, nie wszystkie z powyższych detali są elementami składowymi przedpokoi. Sęk w tym, żeby wybrać tylko te, które najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu i oddadzą Twoje wyczucie estetyczne. O ile w przypadku koloru ścian czy podłóg powinno się wybrać jedno lub drugie, to już pozostałe detale warto po prostu wcielić w życie, bo nie dość że zdobią to jeszcze są funkcjonalne.

Masz już wizję swojego idealnego przedpokoju? Czujesz się zainspirowany? Podoba Ci się nowa seria wpisów? To daj łapkę w górę i udostępnij artykuł dalej :)

Mooj Concept koniec

Źródło zdjęć: Pinterest


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.