Up

TABLICA MOTYWACYJNA DIY

by 17 kwietnia 2015 DIY 3

Motivation board, Vision board, Moodboard – jak zwał tak zwał, liczy się ich przeznaczenie. Mają nas wspomagać w gorszych chwilach, inspirować i wizualizować nasze życiowe cele, ale przede wszystkim powinny też upiększać nasze wnętrza.

W przeciwieństwie do motywacyjnych sentencji, które gotowe możemy kupić w sklepie czy wydrukować z chociażby moje propozycje [klik], to tablice muszą być osobiste, a nawet bardzo. Musimy się w nich uzewnętrznić, pokazać nasze pasje, potrzeby, upodobania a czasem przewidzieć przyszłość. To taki pamiętnik w pięknej, wizualnej wersji.

Jak zrobić, aby taka tablica faktycznie zdobiła nasze wnętrze, a nie była tylko zbiorem przypadkowych fotek?

Oto 7 kroków do stworzenia osobistej tablicy motywacyjnej:

 1. Wizualizacja. Aby tablica faktycznie była osobista musisz ją dobrze przemyśleć. Co chcesz w niej zawrzeć, w czym ma cię inspirować / motywować, czego tak naprawdę od niej oczekujesz. Zapisuj te przemyślenia, tworzenie takiej tablicy może być długim procesem, dlatego warto mieć wszystko w jednym miejscu.
 2.  Nie bój się marzyć. Tablica nie musi być zrobiona na tu i teraz. W zależności czego ma ona dotyczyć, staraj się myśleć o swoich aspiracjach i marzeniach na przyszłość. Wybór odpowiednich zdjęć ma również ogromne znaczenie, muszą odzwierciedlać ciebie a nie to co jest trendy. To nie muszą być nasze osobiste zdjęcia a wizualizacja naszych zamierzeń.
 3.  Przygotowania. Kiedy masz już pomysł i zbiór zdjęć, to należy wybrać formę takiej tablicy, czy zrobisz ją w wersji elektronicznej a później wydrukujesz i oprawisz w ramę, czy będzie to ręczna robota to potrzebujesz tablicy do przypinek, pinezek, magnesów, naklejek, itp. Najważniejsze, żeby taka forma najbardziej ci się podobała i odpowiadała właśnie tobie.
 4.  Lokalizacja. Wybierz miejsce gdzie umieścisz swoją tablicę. Czy to będzie wspólna przestrzeń (kuchnia, salon, korytarz) czy bardziej osobista (garderoba, sypialnia). Musi być to miejsce gdzie codziennie zaglądasz, aby przypominała ci o swoich założeniach i spełniała swoje zadanie.
 5.  Jesteś pępkiem świata. A tym światem jest ta tablica. Upewnij się, że wszystko co w niej umieścisz pokazuje twoje prawdziwe oblicze, daje ci szczęście, nadzieję i popycha ku lepszemu.
 6.  Sentencje. Dopełnij całość ulubionymi słowami, cytatami, życiowym mottem. Mają cię inspirować, cieszyć, pomagać osiągnąć upragniony cel.
 7.  Uwierz a będzie ci dane. (haha, ale poleciałam, jak świadek jehowy) Chodzi o to, że musisz być szczery w tym co robisz, uwierzyć w swoje dzieło a być może faktycznie da ci sporego kopa do działania. Wszyscy trenerzy personalni zgodnie twierdzą, że wizualizacja swoich celów jest drogą do sukcesu, także do dzieła!

A teraz garść cennych wskazówek gdzie szukać inspiracji do stworzenia tablicy i kilka bardzo pomocnych stron, które nam w tym pomogą.

Na początek pokażę wam swoją osobistą tablicę i opiszę dokładnie jak ją stworzyłam. Taadam:

 1. PINTEREST.COM – kto jeszcze o tym nie słyszał, to koniecznie musi nadrobić zaległości. Potężna skarbnica inspiracji wszelkiej maści. To stąd dowiedziałam się o istnieniu tablic motywacyjnych. (Mooj Concept też oczywiście jest tam obecny, więc zapraszam do obserwowania).
 2. CANVA.COM – fantastyczne narzędzie do tworzenia graficznych cudności. Pochłania w całości, ale w zamian daje nieskończone możliwości kreatywnego wyżycia się. To tam zrobiłam wszystkie moje propozycje sentencji motywacyjnych, które możecie pobrać i wykorzystać.
 3. PICMONKEY.COM – fajny, internetowy edytor zdjęć. Bardzo intuicyjny, dużo darmowych możliwości edycji i jeszcze więcej opcji, niestety już płatnych, ale w formie podstawowej, w tym projekcie, w zupełności wystarczy. Tam stworzyłam kolaż zdjęć, wystarczy wybrać układ i przeciągnąć zdjęcie w dane miejsce. Na stronie canva.com również jest możliwość zrobienia kolażu, jednak bez opcji edycji zdjęć.
 4. DARMOWE STOCKI ZDJĘĆ – odsyłam w tym linku do bloga Pauli z One Little Smile, która niedawno opublikowała listę 42 darmowych baz zdjęć komercyjnych, które dowolnie możemy wykorzystywać w swoich projektach. Również większość moich zdjęć pochodzi z kilku z tych stron.

I gotowe! Proste, prawda? Teraz trzeba to wydrukować i cieszyć oko. Radziłabym jednak zrobić to w większym formacie niż A4, więc trzeba zlecić to zadanie dobrej firmie poligraficznej. Stronę techniczną ustalicie już z nimi, waszym zadaniem jest oprawić to jeszcze w ramy, powiesić w odpowiednim miejscu i uwierzyć!

Skorzystacie z moich propozycji i stworzycie własną tablicę motywacyjną??? Jeśli tak to dajcie mi znać, pochwalcie się swoimi dziełami, przesyłając je na mojego maila contact@moojconcept.com lub publikując je na funpagu Mooj Conceptu: https://www.facebook.com/MoojConcept?ref=hl


ABOUT THE AUTHOR

Basia

Część, jestem Basia, samozwańcza projektantka wnętrz z ogromną pasją i nieskromną wiedzą teoretyczną. Projektowanie dla ludzi nie jest moim priorytetem. Zależy mi na tym, żeby Mooj Concept inspirował, uczył i zachęcał do samodzielnego kreowania własnych czterech kątów. Zapraszam do mooj'ego concept'u na design.